1401
Máte ve svém životě rovnováhu?
Jiří Pokorný
Pokuste se vydolovat z hloubi Vaší mysli Vaše hodnoty, potřeby a talenty. Zjistíte tak, zda o nich víte a zda se jim opravdu patřičně věnujete.
NahoruHodnoty, talenty a potřeby
Dostáváme se společně na úplný závěr našeho on-line kurzu. Prošli jsme skutečně hodně témat, vzpomenete si ještě na tyto pojmy: emoční propadová křivka, rychlá krizová intervence, pozitivní manipulace vlastní mysli, vnitřní sebenenávist, manipulace a kontramanipulace, moje vnitřní hodnota, falešný kruh prožívání, masky co nosíme, falešné a pravé já, osobnostní stín, neverbální komunikace, lidské hry, dospělá a zdegenerovaná komunikace či mentalita hojnosti?
Tak tuto dlouhou cestu plnou nových a ne vždy zcela příjemných informací jsme společně prošlapali. Smekám před všemi, kteří jste kurzem prošli až k této lekci. Není vlastně možné, abyste takovým množstvím textu, který se úmyslně snažil vyvolat vaše pocity, prošli beze změny. Už prostě nejste stejní. A to je výborné! K výše uvedeným pojmům se ještě vrátíme v druhé části této lekce, lehké opakování s dalšími tipy na uvedení do praxe se jistě bude hodit.
Teď se zkusíme ještě jiným úhlem pohledu podívat na taková silná slova, jako jsou hodnoty, potřeby a talenty. Vaše hodnoty, nesaturované potřeby a skryté talenty. A uděláme to formou tří tzv. hraničních otázek, tedy takových otázek, které stimulují hodně silné emoce. Otázky jsou záměrně takové, aby atakovaly vaši mysl popisem hraničních životních situací – chceme tím z hloubi vaší mysli vydolovat vaše hodnoty, potřeby a talenty, zjistit, zda o nich víte a skutečně se jim patřičně věnujete.
Zkuste se teď vážně a hluboce zamyslet nad příštími třemi otázkami a poctivě na ně odpovězte. Sami pro sebe. Vždyť tím nejdůležitějším člověkem na světě by pro vás měla být osoba, na kterou se ráno díváte v zrcadle.
1) Jak byste v prvních dnech a týdnech reagovali na zprávu, že vám teď začne pravidelně chodit na účet jako renta částka 100 000 Kč?
_______________________________________________________________________
2) Co by tato změna udělala s vaším životem v dlouhodobém horizontu? Jak trvale by toto zahýbalo s vámi a s vaším okolím? Do čeho byste se pustili?
_______________________________________________________________________
3) Dozvěděli jste se, že vám na tomto světě zbývá posledních šest měsíců života. Jak s nimi naložíte? Co uděláte, co neuděláte?
_______________________________________________________________________
Jaké poučení jste si z těchto otázek a vašich následných odpovědí vzali? I když nyní pravděpodobně žádnou z těchto hraničních situací reálně neprožíváte, co vlastně uděláte teď?
_______________________________________________________________________
První otázka je směrována k pojmenování vašich skrytých potřeb. Takových, o kterých člověk sní, ale pořád je odkládá, protože na ně nemá peníze nebo čas – protože musí chodit do práce. Zajímavé je i to, jestli byste dál chodili do zaměstnání – pokud ano, pak je nutnost pracovat pro vás skutečnou potřebou. Popište si tuto situaci co nejpodrobněji, nenaplněných potřeb máme všichni mnoho, jen je pojmenovat! Budete se pak víc věnovat vztahům nebo zážitkům?
Druhá otázka se orientuje na věci a činnosti, ke kterým se trvale nasměrujete poté, co si splníte ty akutní potřeby nastíněné v úvodní otázce. Je to něco, co můžeme označit jako váš skrytý talent – je to ve vás, ale okolnosti běžného života, který vás plně vytěžuje mnoha povinnostmi, to nedovolují. Začnete hrát na kytaru, tancovat latinskoamerické tance nebo budete cestovat či věnovat se dobrovolnictví? Nebo budete hledat nové lidi kolem sebe či oživovat zbytečně mrtvé staré vztahy?
Třetí otázka na vás možná bude působit až moc drsně. Naše moderní civilizace má k smrti velmi rozporuplný vztah, ve hře je většinou potlačování tohoto nutného faktu spojené s obrovským strachem. A tato otázka se ptá dokonce na vaši smrt... Ale takto silně emotivně vyhrocený dotaz je položen úmyslně, abychom si díky němu dokázali uvědomit skutečné hodnoty, které pro nás mají tu největší cenu. Zůstanete někde stranou od lidí, v klidu a v dobrovolné izolaci? Nebo naopak budete chtít navštívit co nejvíce lidí, kteří jsou pro vás důležití? Nebo celý zbývající čas strávíte jen s jedním zásadním partnerem? Budou ve hře adrenalinové zážitky, které jste si nikdy nedovolili? Či navštívíte vysněnou velkou čínskou zeď, protože tenhle odkládaný sen už opravdu jindy splnit nepůjde? Když už člověk má jen posledních šest měsíců, pak skutečně dělá jen ty věci, které pro něj mají tu nejvyšší hodnotu.
Další otázka je orientována k poznání, které ty tři předcházející měly přinést. Zajímavé je především sledovat dvě linie: proč vlastně tyto věci, které tolik potřebujete, neděláte už nyní? Na co pořád čekáte? Určitě většina z toho, co jste si do odpovědí napsali, jde udělat už teď! Bez osudové výzvy, kterou přináší hraniční situace obsažené v otázkách.…